Anasayfa / GÜNDEM / “Trakya’da da endüstriyel kenevir ekilsin”
trakyadada-endustriyel-kenevir-ekilsin

“Trakya’da da endüstriyel kenevir ekilsin”

“Trakya’da da endüstriyel kenevir ekilsin!” Merkezi İstanbul Küçükçekmece’de bulunan  Avrasya Bir Vakfının kurmuş olduğu Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi(ASAM) ile kenevir enstitüsün temelleri atıldı. Enstitü kurucusu Dr. Yalçın Koçak, devlet kontrolünde Türkiye’de pek çok ilde olduğu gibi Trakya’nın da ekilebilir iller arasında yer almasını talep ediyor.

Yaklaşık bir yıldan bu yana yapmış olduğu hizmet ile de kenevirin ülke gündeminde yer etmesini sağladı. Kenevir ile ilgili taleplerini bizlere ileten kenevir enstitüsü kurucusu Dr. Yalçın Koçak ülkemizin kuzeyinde yer alan komşularımızdan Yunanistan ‘da 30 bin dekar Bulgaristan’da geçen sene 60 bin bu senede Kanadalı bir firma ile işbirliğiyle beraber 150 bin dekar daha ekilecek olup Romanya’da da 200 bin dekar ekilen kenevirin üretimini yapan bir fabrikalarının ve Hollandalı bir firmanın bu hususta laboratuvarlarının olduğunun altını çiziyor.

“Trakya ekilebilir iller listesine alınsın”

Koçak, asıl taleplerinin Avrupa sınırları içerisinde yer alan Trakya topraklarımızda Avrupa Birliğinin desteklediği bu ürünü devletimizin gözetimi ve kontrolü altında Trakya’da ekilmesini sağlamak olduğun belirtti. Koçak konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Cumartesi günü  Edirne de Selimiye Meydanında mitingde olacaklar Sayın Bakan’da pazartesi günü aynı şekilde Edirne’ye ziyarette bulunacaklar. Her iki devlet adamımızdan istirhamımız Trakya’nın ekilebilir iller listesine  alınmasıdır.

Ricamız odur ki, Trakyalı çiftçinin daha çok zenginlik kazanacağı, daha çok endüstriyel ürüne yönelik olan, kendisinden 50 bin sanayi ürüne ara hizmet malı üreten bu nebatatanın verimli Trakya topraklarında ekilmesinin devletimiz  tarafından önünün açılmasıdır. Kenevir ekiminin önünün açılması halinde çiftçimizin bu endüstriyel ürünle birlikte önemli bir gelir sağlayacağını düşünüyoruz.”

Detay için: www.kenevirturk.com

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.