Anasayfa / SAĞLIK / KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME 

KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME 

Dört gün sürecek kurban bayramı tatilinde fazla miktarda yemek yemek, hamur işleri, şeker, çikolata, şerbetli tatlılar ve aşırı miktarda et tüketimi mide, kalp ve bağırsak sisteminde birtakım rahatsızlıklara yol açabiliyor. Kırmızı et protein açısından iyi bir besin kaynağı olmasına rağmen, doymuş yağ ve kolesterol içeriği açısından  kontrolsüz ve yanlış tüketimi sonucu sağlığı riske atacak besinlerden biridir. Sağlığımızı riske atmamak için tüketimini sınırlandırmak ve doğru şekilde tüketmeye özen göstermeliyiz.  

 

TAZE KESİLEN ETLER HEMEN TÜKETİLMEMELİ! 

 Dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlardan biri; taze kesilen etlerin hemen tüketilmemesi gerektiğidir. Taze  kesilen etlerin sindirimi oldukça zordur, ölüm katılığı denilen Rigor Mortis oluşması nedeniyle et serttir ve hazımsızlık problemlerine neden olabilir. Sindirim problemleri yaşamamak için etler buzdolabında 24 saat dinlendirildikten sonra tüketilmelidir. 

 

– Taze kesilen etler hemen soğutucuya konulmamalıdır, kesinlen et bir süre dinlendirildikten sonra porsiyonlar halinde pişirmeye uygun şekilde bölünüp poşetlenerek dondurucuya koyulara saklanmalıdır. 

 

– Türk mutfağı geleneklerinden olan kavurma tereyağı veya kuyruk yağı eklenmeden etin kendi yağı ile pişirilmelidir. 

 

– İyi bir demir kaynağı aynı zamanda çinko, magnezyum zengini olan etin vücut içerisinde biyoyararlılığını arttırmak için C vitamininden zengin gıdalarla tüketilmesi gerekmektedir, bol limonlu bir mevsim salatası kırmızı etin demirinin biyoyararlılığını arttırmada yeterlidir. 

 

ŞERBETLİ TATLILAR YERİNE SÜTLÜ TATLILAR TÜKETİLMELİ 

  

Bayram ziyaretlerinde hayır diyememek aşırı miktarda çay kahve ve şerbetli tatlı tüketimine de yol açmaktadır. Şerbetli tatlı tüketilecekse gün içinde bir iki dilim şerbetli tatlı tüketmek ve gün aşırı olmasına dikkat etmek önemlidir. Aşırı miktarda tüketilen çay, kahve gibi içeceklerde fazla kafein alımına sebep olarak uykusuzluk, mide rahatsızlıkları, kalp ve ritim bozukluklarına yol açmaktadır. Bu sebeple gün içinde 2-2.5 lt su tüketimi sağlamak gerekmektedir.  

 

Diyabet, kalp ve damar, mide rahatsızlığı olanlar ve hipertansiyon hastaları gibi belli bir beslenme düzeni ile takip edilen hastaların, diyetlerini bozmamaları gerekmektedir 

 

Dyt.Ayşen TOPRAKKIRAN
Tel:0553 933 06 39

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.