Anasayfa / GÜNDEM / Konteynerlerin Kaldırılmasını Lüleburgaz Halkı İstedi!
Konteynerlerin Kaldırılmasını

Konteynerlerin Kaldırılmasını Lüleburgaz Halkı İstedi!

Konteynerlerin Kaldırılmasını Lüleburgaz Halkı İstedi! Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Etkinlikleri kapsamında Lüleburgaz Belediyesi yerel basınla bir araya geldi. Başkan Emin Halebak önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Halebak çöp konteynerlerinin kaldırılmasını Lüleburgaz halkının istediğini, halkla birlikte katılımcı demokratik anlayışla hareket edildiğini hatırlattı ve “Bundan 15 yıl önce Lüleburgaz halkının aldığı ortak bir kararla ki, bütün dilekçeleri her şeyi koyabilirim ortaya, kent içerisindeki pislik unsuru olan konteynerlerin kaldırılmasını hep birlikte karar verdik. Lüleburgaz halkının aldığı kararla ve dilekçeleriyle birlikte sokak sokak 3-4 yılda yapabileceğimizi düşündüğümüz bir işlemi bir yıldan daha kısa bir sürede tüm Lüleburgaz halkının desteği ve katkısıyla hayata geçirdik.” dedi.

Konteynerlerin Kaldırılmasını Lüleburgaz Halkı İstedi! Başkan Emin Halebak çöp konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Halebak çöp konteynerlerinin kaldırılmasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu ve halk ile birlikte hareket edildiğinin altını çizdi.

“Lüleburgaz Halkının Aldığı Ortak Karar”

Başkan Halebak şöyle konuştu: “Biz çok fazla göç alıyoruz. Ben seçildiğimden beri bu kentin nüfusu yüzde 40 daha fazla oldu. Sonradan gelenler bu demokratik ortama alışmamış olabilirler. Halkın iradesiyle demokratik yöne uygun yapılmış uygulamalar sonradan gelenlerin hikayesini bilmediği sonuçlarda onların şikayet konusu haline gelebiliyor. Bundan 15 yıl önce Lüleburgaz halkının aldığı ortak bir kararla ki, bütün dilekçeleri her şeyi koyabilirim ortaya, kent içerisindeki pislik unsuru olan konteynerlerin kaldırılmasını hep birlikte karar verdik. Beşinci kattan atılan çöpler, akan sular, ben istemiyorum konteynerleri buradan kaldırın diyenler vardı.  Batının gelişmiş toplumlarında olduğu gibi evlerin önünden haftada bir bile değil, 48 saatte bir alınmasını sağlayacak tedbirleri aldık. Lüleburgaz halkının aldığı kararla ve dilekçeleriyle birlikte sokak sokak 3-4 yılda yapabileceğimizi düşündüğümüz bir işlemi bir yıldan daha kısa bir sürede tüm Lüleburgaz halkının desteği ve katkısıyla hayata geçirdik. Daha sonra başka belediyelerde bunu denemek istedi ama halkın katılımını sağlayamadığı için başaramamıştı.”

“Sanki Çöp Konteynerleri Zorla Kaldırıldı Düşüncesi Var”

Şimdi aradan geçen 15-16 yıl sonra hiç böyle bir şey görmemiş, konuşmamış, kentimize daha sonradan katılan yurttaşlarımızın geldikleri yerlerdeki kötü alışkanlıklarını burada da tekrar talep etmeleri sanki çöp konteynerleri zorlamayla kendiliğinden veya başka bir şekilde kaldırılmış gibi bir takım düşüncelerini yaymaları, hatta basında da eskiyi çok çabuk unutup buna destek olacak söylemlerin, yazıların varlığını görüyorum. Biz katılımcı demokrasiden bahsediyorsak, demokrasinin bizi daha üst standartlarda yaşayacak bir ortama getirmesini bekleriz daha kötü şartlarda değil.

“Birçok Kişi İmza Topluyor Bizim Olduğumuz Sokakları da Yayalaştırın Diye”

‘Lüleburgaz’da başka uygulamalarımızda var’ diyen Halebak sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent çekirdeğinin yayalaştırılması, söz gelimi kent içerisindeki meydanların yapılması. Kent çekirdeğini yayalaştırdığımızda birçok kişi imza topladı, bundan vazgeçin diye. Şimdi birçok kişi imza toplayıp bizim olduğumuz sokakları da yayalaştırın diyor ve uygulamalara genişleyerek devam ediyoruz. Eğer aradan 15-20 yıl geçer de bütün bu hikayeyi bilmeyen birileri sanki bu başka bir türle oluşmuş gibi algılayıp anlatmaya çalışırsa halkın zamanında verdiği ortak iradeden bir haber demektir. Kentler arasında fark yaratacak olan tek şeyin özgür demokratik iyi katılımlı bir yönetişim olduğu görüldü. O nedenle biz Lüleburgaz’ı ileri taşımanın yolunun katılımcı demokrasi olduğunu bildik ve ona göre stratejiler geliştirdik.”

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.