0
Anasayfa / SAĞLIK / Kanser hastalarından fark ücreti alınmayacak!
Kanser hastalarından fark ücreti

Kanser hastalarından fark ücreti alınmayacak!

Kanser hastalarından fark ücreti alınmayacak! Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın şubat ayında gündeme getirdiği kanser hastalarından fark alınmaması talebi sonuç verdi. Bakanlık kanser hastalarından fark alma uygulamasından vazgeçti.

Kanser hastalarından fark ücreti alınmayacak! CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, kamuoyunda kanser hastası Necip Yurdakul’un kullanmak zorunda olduğu ilaç ve cihazlar için ciddi fark ücreti ödemek zorunda kalmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na yazılı soru önergesi ile sormuş ve kanser hastalarının tedavilerindeki fark ücretinin kaldırılmasını talep etmişti.

Bircan’ın çabaları sonuç verdi, bakanlık fark ücretlerini kaldırdığına dair açıklama yaptı. CHP’li Bircan’ın talebi sonrasında gündeme gelen kanser hastalarının durumuna dair çalışmayı Bakan Sarıeroğlu, “Kanser tedavisi, cerrahisi ve ilacına ilişkin yani kanser hastalığına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesini kaldırdık” diye açıkladı.

Bircan şubat ayında vermiş olduğu soru önergesinde konuyu gündeme getirerek, “Kanser tedavisi sonrasında kullanımları raporla belirtilen cihazlar için hastalardan neden yüksek rakamlarda fark ücreti alınmaktadır?

Birçok kanser hastasının hastalığa bağlı olarak malulen emekli olmak zorunda kaldığı ve bu yüzden daha düşük ücretler alırken astronomik farkların bu hastalardan kesilmesi neden engellenmemektedir? Tedavisine bağlı zorunlu tıbbi cihaz kullanan hastalar için bu uygulamadan vazgeçmeyi düşünmekte misiniz?” soruları ile konuyu gündeme getirmişti.

Bircan yapılan değişikliğin sevindirici olduğunu ifade ederek, “Çok sıkıntılı bir durumdu. Gündeme getirdim, bakanla ve bakanlık bürokratları ile görüştüm. Konunun 5 ay sonra da olsa çözüme kavuşmasının memnuniyetini yaşıyorum” dedi.

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.