0
Anasayfa / ÇEVRE İL VE İLÇELER / Hıdırlık Tabyası İncelendi!
Hıdırlık Tabyası

Hıdırlık Tabyası İncelendi!

Hıdırlık Tabyası İncelendi! Edirne Valisi Günay Özdemir, Balkan Savaşlarındaki Edirne savunmasında karargâh olarak kullanılan “Edirne Balkan Tarihi Müzesi” olarak düzenlenmeye başlanan Hıdırlık Tabyasında incelemelerde bulundu.

 Hıdırlık Tabyası İncelendi! İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ile birlikte Hıdırlık Tabyasında incelemelerde bulunan Vali Günay Özdemir, Edirne tarihinde önemli yere sahip olan bölgenin Edirne Balkan Tarihi Müzesi’ne dönüştürülmesinden sonra cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.

Tabyada dolgu ayarları proje kotuna getirilirken,700 gün sonra Balkan Tarihi Müzesi olarak ziyarete açılacak. Edirne’deki 30 tabyadan en büyüğü olan Şükrü Paşa’nın Edirne’yi 155 gün savunduğu tabyadır. Edirne Balkan Tarihi Müzesi olarak düzenlenecek tabya; dinlenme alanları, animasyon odaları, maketler, balmumu heykelleri, yaşam alanları ile Türkiye’nin ve Balkanlar’ın en büyük ve interaktif müzesi olacak. Müzede I. Murat, Fatih Sultan Mehmet ve Şükrü Paşa gibi Edirne tarihinde derin izleri olan kahramanlar önemli yere sahip olacak.

 

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.