0
Anasayfa / ÇEVRE İL VE İLÇELER / Gagavuzya İle İlişkiler Güçlendirilecek!
Gagavuzya İle İlişkiler

Gagavuzya İle İlişkiler Güçlendirilecek!

Gagavuzya İle İlişkiler Güçlendirilecek! Edirne Valisi Günay Özdemir, iki günlük çalışma ziyareti için Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagavuzya Özerk Bölgesine gitti. Komrad’ta Gagavuzya Özerk Bölgesi İcra Komitesi Gagavuzya Başkanı İrina Vlah ile güreşen Vali Özdemir ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirme konusunda anlaşma imzaladılar.

Gagavuzya İle İlişkiler Güçlendirilecek! Edirne Valisi Günay Özdemir’in Gagavuzya ziyaretinde Edirne İşadamları Derneği Başkanı(EDSİAD) İsmet Açıkgöz, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı(ETSO) Fedai Canım ve İşadamı İlyas Saç da hazır bulundu.

Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagavuzya Özerk Bölgesinin Başkenti Komrad’ta düzenlenen Ticaret ve Yatırım Forumuna katılan ve forumun açılışında konuşan Vali Özdemir; iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değindi. Burada Gagavuzya ile ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, kültürel bağların genişletilmesine yönelik karşılıklı mutabakata varılıp, niyet mektubunun imzalanacağını ifade etti. Forumun ardından inşaat, sanayi, tarım, lojistik, eğitim, kültür ve sanat, turizm, spor alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Edirne Valisi Günay Özdemir ve Gagavuzya Özerk Bölgesi İcra Komitesi Gagavuzya Başkanı İrina Vlah arasında anlaşma imzalandı.  Gagavuzya Tomay Belediyesi’ni ziyaret eden Vali Özdemir, Belediye Başkanı Fedor Topçu ile birlikte Türklerin bölgeye yerleşiminden bu yana geçen süre içinde folklorik ve geleneksel kıyafetlerin değişiminin sergilendiği müzeyi ziyaret etti ve oradaki kıyafetler ile geleneksel eşyaları inceledi.  Kişinev Büyükelçiliği’ne de ziyarette bulunan Edirne Valisi Günay Özdemir, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç ile bilgi alışverişinde bulundu.

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.