0
Anasayfa / GÜNDEM / Bircan’dan AKP’ye Sert Eleştiri!
AKP'ye Sert Eleştiri

Bircan’dan AKP’ye Sert Eleştiri!

Bircan’dan AKP’ye Sert Eleştiri! Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan AKP’ye sert eleştirilerde bulundu.

Bircan’dan AKP’ye Sert Eleştiri! Bircan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “AKP’de Cumhurbaşkanı istiyor diye belediye başkanlarının istifaları başladı, devam da edeceği ortada. Yıllarca FETÖ ile iş tutanlar, ne istedilerse verenler, kendi suçlarını unutup, belediye başkanları üzerinden “Bakın siyasi ayağı temizledik” diyecekler. Hani siyasi ayağı yoktu FETÖ’nün. Kadir Topbaş neden istifa etmiştir. İstifa etmesinin sebebi açıklanmadan bir belediye başkanı neden istifa eder? Diğer belediye başkanları neden istifa edecekler? Halkın oyu ile gelmiş Başbakanı, Belediye Başkanlarını istifa ettirmek hangi demokrasilerde var? AKP’nin son çırpınışları bunlar, Gemi batıyor, Cumhurbaşkanı ve yakın çevresi kendilerini kurtarmaya çalışıyor.

“OHAL’i Kaldıramıyor”

Olağanüstü halle KHK’lar ile ülkeyi yönetmeye çalışan bir iktidar var. Yönetmeyi beceremediği için OHAL’i kaldıramıyor. İnsanların Anayasal haklarını yok sayıyor. KHK’lar ile Meclisi yok sayıyor. Bu Meclis Kurtuluş savaşını vermiş, darbeye de direnmiş Gazi Meclis’tir. KHK’Lar ile Meclis’i yok saymak bu ülkenin değerlerini yok saymaktır. Saçma sapan düzenlemeleri KHK’lar ile geçiren AKP, ülkeyi günden güne kaosa sürüklüyor. Meclis’te geçiremedikleri örneğin “Belediyelere kayyum” olarak bilinen maddeleri KHK ile çıkartıyorlar. Kadın programları bile khk ile yasaklanıyor. KHK ile atılıp geri dönen İstanbul, İzmir ve Ankara’daki üniversite hocalarına geri dönüş hallerinde bu üç şehiri yasaklayan KHK bile çıkardılar. İş barışına aykırı, anayasaya aykırı ne kadar madde varsa KHK ile çıkarıyorlar.

“Her Hafta Zam Geliyor”

Her hafta mazota, benzine, otogaza zam geliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıkladığı motorlu taşıtlar vergisine yüzde 40 zammı tartışılıyor. Öncelikle savunma sanayisi için kaynak yaratmak için bu zammı yapmak zorundayız diyen hükümete hemen hatırlatalım, 3 tane saray yaptıran Cumhurbaşkanının harcamalarını kısın sadece savunma sanayisi değil ülkedeki ihtiyaç duyulan tüm sektörlere kaynak yaratırsınız. Kaçak sarayın sadece temizlik masrafı yıllık 2 milyon TL. Diğer giderleri, İstanbul ve Marmaris’te yapılan yeni sarayları, örtülü ödeneği saymıyorum bile. Şimdi gelen tepkiler üzerine motorlu taşıtlar vergisi zammı indirme tiyatrosu da yine bunların şark kurnazlığıdır. Cumhurbaşkanından izin almadan tuvalete gidemeyen bakanlar, yüzde 40 MTV’yi kafalarından yaptı demek en masum tabir ile saflıktır.

“Meyveli Gazoza Bile ÖTV”

Kaçak tütünü, sigarayı önleyemeyen hükümet, sigara kağıdına ötv koyarak çözüm bulmaya çalışıyor. Aciz hükümet, meyveli gazoza bile yüzde 25 ötv koyuyor. Telefonlardaki internetin ötv’sini yüzde 5’ten 7,5’a çıkarıyor. Naci Ağbal’ın açıkladığı zamlarda çok tartışılması gereken noktalardan biri tüm çalışanları ilgilendiriyor. Son 4 ayda tüm çalışanlardan yapılan gelir vergisi kesintisi yüzde 3 artırıldı. Yani 2018’in eylül ekim kasım aralık aylarında memurumuz, bordrolu çalışanlarımız yüzde 3 eksik maaş alacaklar, zaten hükümet 6 ay için memura yüzde 3 zam veriyordu onu da bu yeni zamlarla geri alıyor.

Hükümet israf ettiği paralar yüzünden ekonomiyi döndüremeyecek noktaya geldi, şimdi yurttaşlarımızın altınlarına göz dikti. Yurttaşlarımızın evde tuttukları altınları Ziraat Bankasına getirin, faiz verelim diyorlar. Tüm kaynakları har vurup, harman savurdukları için bütçenin açıklarını yine vatandaşın sırtına yüklüyorlar. Motorlu taşıtlar vergisi ile birlikte açıklanan Orta Vadeli Plan da yeterince konuşulmuyor. Çok büyük sorunlar içeriyor bu plan. Eğitimi tamamen özelleştirmek gibi bir amacı var AKP’nin. Bunu da saklamıyorlar. Orta Vadeli Plan ile özel okul teşvik sistemi geliştirilecek, eğitimde özel sektörün payını arttırıcı tedbirler alınarak, özel okul oranı yükseltilecek ifadeleri var. Zaten TEOG kalktı, kalkmadı tartışmaları ile tüm öğrencileri ve velileri bir kaosun içine sokan hükümet, şimdi eğitimi tamamen bitirmek için çaba harcıyor.

“Dede Başkent Rize Olsun Dese”

Yeri gelmişken TEOG için Cumhurbaşkanı ben karşıyım dedi, AKP kendi getirdiği sistemi aynı gün iptal etti. Sonra yine sınav koydu. Demokrasiler, çağdaş ülkeler böyle yönetilmez. Bir planı vardır. Cumhurbaşkanının torunu bir sabah “Dede başkent Rize olsun” dese başkenti mi değiştireceğiz? TEOG tartışmalarından hemen önce ise Atatürksüz müfredatı getirdiler. Gerici bir müfredat yaparak öğrencilerin çağdaş bilgilere ulaşmasını engellemeye çalışan AKP’dir. Çiftçimiz ise üretiyor ama kazanamıyor. Esnaf desen siftah yapamıyor, hükümetin veriyoruz dediği teşviklerden de yararlanamıyor. Merak etmeyin AKP gidicidir. Gidici olduğu için kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk ile uğraşmaktadır. Onun çağdaş Türkiye’sini yok etmeye çalışmaktadır.”

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.