Anasayfa / ÇEVRE İL VE İLÇELER / 60 yıllık vahşi depolama sona erdi!
60-yillik-vahsi-depolama-sona-erdi

60 yıllık vahşi depolama sona erdi!

60 yıllık vahşi depolama sona erdi! Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vizyon projelerinden biri olan; 60 yıllık vahşi depolamaya son veren Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde artık elektrik üretilecek.

60 yıllık vahşi depolama sona erdi! 3 Kasım 2017’de hizmete sunulan tesis; tam bir yıl sonra çöpten elektrik üretmeye başlıyor. Tesisten ilk etapta 16 bin evin; ikinci aşamada ise 30 bin evin elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli seçim vaatlerinden biri olan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri için 16 ay gibi kısa bir sürede inşaatı için yapılan ihalenin sözleşmesi imzalanmıştı.

Türkiye’de ilk olmuştu

İnşaatı tamamlanan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri için daha sonra işletme ihalesi gerçekleştirildi. İhale gereği EDİKAB üyelesi belediyelerin 29 yıllığına işletmesini yapacak olan firmanın cirosundan yüzde 10 kar kazanması ve bertaraf ücreti ödememesi Türkiye’de bir ilk olmuştu.

Edirne’deki vahşi depolamaya son veren tesis, 3 Kasım 2017’de tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla hizmete açılmış ve tesise ilk çöp dökülmüştü. Birlik üyesi ve İl Özel İdaresi’ne bağlı 96 köyün çöplerinin bertaraf edildiği bu tesise günlük yaklaşık 250 ton çöp getiriliyor.

Edirne’nin kanayan yarasına son veren Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri şimdi ise elektrik üretimine başlıyor. Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Çöp Elektrik Üretim törenle açıldı.

Cevapla

Hakkında admin

2008'den beri Lüleburgaz'dan Haberiniz Var.